W Bibliotece funkcjonują dwie strefy wolnego dostępu: z książkami na I piętrze oraz z czasopismami na II piętrze.
W strefie wolnego dostępu do książek zgromadzona jest literatura medyczna i około medyczna wydana po roku 2000. W zdecydowanej większości są to książki, które można wypożyczyć na zewnątrz, w tym nieznaczna część tylko na 1 miesiąc bez względu na status czytelnika (zielony pasek na książce). Część księgozbioru przeznaczona jest do korzystania wyłącznie na miejscu (czerwony pasek na książce).
Strefa Ciszy jest wydzieloną częścią strefy wolnego dostępu do książek. Jej księgozbiór stanowią głównie monografie, podręczniki i skrypty z zakresu medycyny, stomatologii, farmacji, pielęgniarstwa, nauk o zdrowiu, a także nauk pokrewnych: biologii, chemii, ochrony środowiska i innych. Wszystkie książki zlokalizowane w Strefie Ciszy są przeznaczone do korzystania na miejscu.
Książki w tych strefach ułożone są wg Klasyfikacji NLM (National Library Medicine) oraz Biblioteki Kongresu (Library of Congress Classification LCC).
Każdy dokument w wolnym dostępie oraz Strefie Ciszy posiada indywidualną etykietę sygnatury wolnego dostępu składającą się m. in. z symbolu klasyfikacji, sygnatury książki oraz wybranych elementów opisu bibliograficznego, umożliwiającą logiczne szeregowanie zbiorów. Dzięki temu dzieła o podobnej tematyce zgrupowane są w jednym miejscu, posiadają wspólny początkowy symbol sygnatury wolnego dostępu.
Zasadą klasyfikacji NLM jest łączenie etiopatogenezy, diagnostyki, farmakologii, leczenia, rehabilitacji, itp. danej choroby, czy organu z tą chorobą lub organem.
Przykłady:
WG 141 – Diagnostyka chorób serca
WG 141.5.T6 – Tomografia komputerowa serca
WG 166 – Leczenie chorób serca
WG 210 – Choroby serca ogólnie
WG 310 – Zawał serca
Medycyna i nauki pokrewne
W Zawody medyczne
WA Zdrowie publiczne
WB Medycyna praktyczna
Choroby całego organizmu. Medycyna lotnicza, kosmiczna i morska
WC Choroby zakaźne
WD Zaburzenia systemowe, metaboliczne lub pochodzenia środowiskowego
Układy
WE Układ mięśniowo-szkieletowy
WF Układ oddechowy
WG Układ krążenia
WH Układ krwiotwórczy i limfatyczny
WI Układ trawienny
WJ Układ moczowo-płciowy
WK Układ wewnątrzwydzielniczy
WL Układ nerwowy
Specjalności
WM Psychiatria
WN Radiologia
WO Chirurgia
WP Ginekologia
WQ Położnictwo
WS Pediatria
WT Geriatria. Choroby przewlekłe
WU Stomatologia
WV Otolaryngologia
WW Okulistyka
WX Szpitale i zakłady opieki zdrowotnej
WY Pielęgniarstwo
Historia
WZ Historia medycyny
QS Anatomia człowieka
QT Fizjologia
QU Biochemia
QV Farmakologia
QW Mikrobiologia i Immmunologia
QX Parazytologia
QZ Patologia
Dla wygody użytkowników książki w strefie wolnego dostępu rozlokowano w 3 sekcjach:
Księgozbiór w Strefie Ciszy jest podzielony na 3 sekcje:
Książki w Strefie Ciszy oklejone są kolorowymi paskami. Każda kombinacja pasków odpowiada konkretnej klasyfikacji.
W strefie wolnego dostępu do czasopism zgromadzone są roczniki czasopism od 2010 roku do bieżących numerów. Zasoby czasopism są rozmieszczone alfabetycznie wg tytułów. Najnowszy numer czasopisma znajduje się na specjalnie zaprojektowanym regale wystawowym. W katalogu online zasoby te mają nadaną lokalizację „Strefa Wolnego Dostępu – Czasopisma”.
Roczniki czasopism znajdujące się w magazynie bibliotecznym należy zamówić online. Po zalogowaniu się na swoje konto wyszukujemy w katalogu interesujące nas czasopismo, a następnie rozwijamy jego zasób:
W kolejnym kroku wybieramy interesujący nas rocznik czasopisma, sprawdzamy czy jest dostępny, i „klikamy” przycisk zamówienia. Proszę zwrócić uwagę, że jednemu numerowi inwentarza/egzemplarza jest przyporządkowany jeden tom/volumen/rocznik/band czasopisma.
Po wybraniu miejsca dostarczenia czasopisma przechodzimy do okna wysłania zamówienia, gdzie mamy możliwość dodania uwagi odnośnie zeszytu i/lub stron, na których znajduje się artykuł:
W skład zamówionego przez nas rocznika wchodzi 12 numerów (Poradnik Bibliotekarza :. – Warszawa : 1959–.R.11. 1959 . – Nr 1-12). Bywają wolumeny, gdzie numerów jest ponad sto. Większość czasopism posiada paginację ciągłą w obrębie tomu. Jeśli znamy numery stron potrzebnego nam artykułu oraz/lub numer zeszytu, w którym on się znajduje, podajemy go w polu uwag. Pozwoli to uniknąć dostarczenia dziesiątek zeszytów, zamiast tego jednego, który nas interesuje. Po dodaniu w polu uwag odpowiedniej treści, np.:
zaznaczamy checkbox i wysyłamy zamówienie. O realizacji zamówienia zostaniemy powiadomieni mailowo, co przydatne będzie, jeśli czasopismo będziemy zamawiać np. z domu.
Prosimy pamiętać, że czasopisma od 2010 roku znajdują się w Strefie Wolnego Dostępu (II piętro CNIM) i nie można ich zamówić zdalnie. W katalogu OPAC WWW roczniki te posiadają lokalizację Strefa Wolnego Dostępu – Czasopisma i informację o wolnym dostępie do pozycji:
Niewielki procent czasopism nie posiada jeszcze numerów inwentarzowych / egzemplarzy, i takie czasopisma należy zamawiać w sposób tradycyjny (papierowe rewersy).
Wszystkie, zamówione do udostępniania, roczniki czasopism od 1946 roku są do odebrania na II piętrze przy ladzie. Z czasopism, wydanych do 1945 roku włącznie, skorzystamy w Czytelni Zbiorów Specjalnych. Zamówienia oczekują na czytelnika przez 7 dni roboczych.
Uwaga!
Korzystając ze stref wolnego dostępu oraz pokoi nauki należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
Dodatkowo, w Czytelni Zbiorów Specjalnych (III piętro) udostępnia się wyłącznie na miejscu stare druki, materiały ikonograficzne, dokumenty życia społecznego, rękopisy, eksponaty – materiały alternatywne (np. medale) oraz prace doktorskie, czasopisma i książki wydane przed rokiem 1945.