Stara Biblioteka

Stara Biblioteka – jak potocznie nazywana jest poprzednia siedziba Biblioteki UMW – powstała w 1892 r. jako rezydencja podmiejska producenta czekolady Oswalda Püschela. Z założenia była to willa z pięknym ogrodem z częścią reprezentacyjną przy budynku oraz ogrodem owocowym. W latach 30. XX w. obiekt przeszedł na własność Kościoła Ewangelickiego. Swoją siedzibę miał tam zakon diakonis Betania, wówczas obok części mieszkalnej były również sale szkolne. Przed wojną działała tam także szkoła muzyczna, archiwum kościelne oraz biblioteka z wypożyczalnią. Po wojnie została zamieniona na bibliotekę Akademii Medycznej. Od 1958 r. do 2015 r. Biblioteka Główna Akademii Medycznej, a następnie Uniwersytetu Medycznego, prowadziła w budynku na Parkowej swoją działalność edukacyjną, naukową i informacyjną. I właśnie z tą funkcją ten budynek jest najbardziej we Wrocławiu kojarzony. Mnóstwo studentów spędzało tutaj godziny, ucząc się do egzaminów w głównej czytelni. Budynek budzi dużo pozytywnych emocji i wielu lekarzy oraz farmaceutów wraca tutaj, żeby przypomnieć sobie swoje lata młodości [1].

Ze „starej Biblioteki” studenci może będą wspominać wypoczynek na stopniach schodów, gdzie gremialnie siedzieli w czasie przerw czytelnianych, ogród oraz zimną werandę, na której zajmowali miejsca, gdy brakowało ich w czytelni. Pracownikom pewnie brakuje dorodnej magnolii przed budynkiem, tarasów z widokiem na Park Szczytnicki, pięknych parkowych drzew w ogrodzie otaczającym willę, urody starych wnętrz, nastrojowej czytelni czasopism z przeszklonymi drewnianymi szafami, krętych, metalowych schodów łączących pietra magazynów i „tajnej ścieżki” skracającej drogę do budynku wypożyczalni [2,3,4].

W roku 2015 Biblioteka Główna UMW przeprowadziła się z urokliwej, zabytkowej willi na ul. Parkowej do zupełnie nowego budynku, w którym obecnie się znajdujemy.

Stary budynek na ul. Parkowej to prawdziwa perełka – stara willa miała w sobie niepowtarzalny klimat: drewniane podłogi skrzypiące pod stopami, wysokie okna przepuszczające miękkie światło.

Kiedy jednak uczelnia postanowiła postawić na nowe, pojawił się pomysł, by nie zapomnieć o tej historii. Nowy budynek powstał od podstaw, z myślą o bibliotece – przestronny, jasny, z nowoczesnymi technologiami i miejscami do pracy dla setek studentów medycyny. Architekci postanowili oddać hołd starej willi, przenosząc do nowego projektu kilka jej elementów. Jest to np. motyw na drewnianych poręczach schodów inspirowany ozdobą schodów (podstopnic) z budynku przy ul. Parkowej [5]. Do nowego budynku przeniesiono również stoły czytelniane. Na ul. Parkowej znajdowały się w czytelni czasopism, w trakcie przeprowadzki zostały odnowione i trafiły do Czytelni Zbiorów Specjalnych.

Biblioteka UMW oraz willa Oswalda Püschela, w której mieściła się przed przeprowadzką „Stara Biblioteka” stały się tematami pracy dyplomowej i doktorskiej:

[1] Witamy w Starej Bibliotece

[2] Ostatni dzień Biblioteki Głównej UMW przy ul. Parkowej 1/3

[3] Galeria zdjęć

[4] Zjawiskową podmiejską rezydencję wybudował producent czekolady (1 i 2 zdjęcie pochodzi z tego artykułu, 2 z pracy doktorskiej)

[5] Biblioteka Uniwersytetu Medycznego: wkrótce przeprowadzka