Proces gromadzenia, przetwarzania i przechowywania danych oraz późniejsze ich udostępnianie jest procesem, który należy odpowiednio rozplanować, aby móc prawidłowo tymi danymi zarządzać. W tym celu należy sporządzić Plan Zarządzania Danymi (ang. Data Management Plan, DMP) który określa, w jaki sposób dane badawcze powstałe w trakcie realizacji projektu badawczego mają być zarządzane, zarówno w czasie jego trwania, jak i po jego zakończeniu.
Narzędzia do tworzenia Data Management Plan
Narodowe Centrum Nauki od czerwca 2019 r. obliguje wszystkich wnioskodawców do wypełnienia sekcji wniosku „Plan Zarządzania Danymi”. Jednocześnie na swojej stronie przedstawia wytyczne i podpowiedzi co do sposobu uzupełniania Planu Zarządzania Danymi w języku polskim oraz w wersji angielskiej.
Przy tworzeniu Planu Zarządzania Danymi w procesie składania wniosku aplikacyjnego o granty NCN zalecamy wskazywanie Repozytorium Polskiej Platformy Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu jako repozytorium danych badawczych.
Opracowanie:
Izabela Czeszek, Justyna Zawada
Dział Informacji Naukowej i Promocji,
Biblioteka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Listopad 2024
Plan zarządzania danymi to krótki opis tego, w jaki sposób będą gromadzone, opracowywane, przetwarzane, przechowywane i udostępniane dane badawcze wytworzone lub wykorzystane w projekcie (1 – 2 zdania na sekcję). To jest plan, który może być modyfikowany w trakcie trwania projektu naukowego. Informacje na temat udostępnienia wytworzonych podczas projektu danych badawczych i powiązanych z nimi publikacji należy zamieścić w raporcie rocznym. Wszystkie zachodzące zmiany, czyli stan faktyczny po zakończeniu prowadzonego projektu należy wykazać w raporcie końcowym.
Przydatne kontakty:
Infrastruktura informatyczna UMW:
Repozytorium instytucjonalne UMW:
UMW posiada infrastrukturę przygotowaną do deponowania danych badawczych będących wynikiem prowadzonych badań naukowych.
Jest to:
Repozytorium PPM-UMW nadaje zdeponowanym zestawom danych badawczych unikalny cyfrowy identyfikator DOI, spełnia warunki zasad FAIR (Findable, Accesible, Interoperable, Reusable) i jest indeksowane w międzynarodowych rejestrach repozytoriów, m.in. Re3data.org.
lub formaty charakterystyczne dla plików z urządzeń pomiarowych / badawczych, np. mikroskopu.
Dane badawcze wytworzone w projekcie finansowanym ze środków publicznych będą ostatecznie udostępnione publicznie w otwartym repozytorium, dlatego istotne jest spisanie metadanych i prowadzenie dokumentacji, które w przyszłości umożliwią ponowne wykorzystanie tych danych.
Metadane – informacje (dane), które opisują dane badawcze w taki sposób, aby w przyszłości było możliwe ich odczytanie zarówno przez ludzi, jak i komputery (maszyny).
Dokumentacja – powinna zawierać informacje pozwalające na zrozumienie oraz właściwą interpretację zamieszczonych danych. Taką dokumentację może stanowić plik tekstowy, tzw. plik README.
Jeśli dane badawcze będą deponowane w Repozytorium PPM-UMW: – w formularzu deponowania danych będą wymagane następujące metadane: typ danych, autor/autorzy, osoba do kontaktu, język danych badawczych, język metadanych, tytuł zestawu danych badawczych, słowa kluczowe, streszczenie, rok powstania, plik README; – dodatkowo będą potrzebne informacje o powiązanym projekcie wraz z numerem projektu oraz o powiązanych publikacjach i innych danych badawczych powiązanych z danymi badawczymi gromadzonymi w projekcie. Jeżeli takie istnieją; – wprowadzone metadane zostaną zapisane w standardzie Dublin Core.
Zaleca się stosowanie zasady 3-2-1, czyli: 3 kopie na 2 różnych nośnikach, a 1 nośnik w innej lokalizacji geograficznej. (Informacje wstępne – Infrastruktura informatyczna UMW)
W zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony danych wrażliwych zalecana jest konsultacja np. z IOD oraz CI.
Repozytorium PPM-UMW umożliwia lokalizację zdeponowanych danych poprzez unikalny cyfrowy identyfikator DOI i spełnia warunki zasad FAIR.
Unikalny cyfrowy identyfikator jest to identyfikator przypisany na stałe do danego dokumentu lub zestawu danych badawczych, umożliwiający lokalizację tego dokumentu lub zestawu danych wraz z przypisanymi im metadanymi, śledzenie cytowań oraz ponowne wykorzystanie.
Unikalne cyfrowe identyfikatory są nadawane zestawom danych badawczych w repozytoriach danych badawczych.
W Repozytorium PPM-UMW zdeponowanym zestawom danych badawczych jest nadawany unikalny cyfrowy identyfikator DOI.
Opiekunem danych może być osoba (osoby) lub instytucja, która będzie się zajmować zarządzaniem danymi przez dłuższy czas – najpierw podczas procesu wytwarzania danych, ich gromadzenia, dbania o ich jakość i bezpieczeństwo, opracowywania, tworzenia kopii zapasowych i przechowywania (archiwizacji), a następnie po przekazaniu danych do repozytorium (archiwizacja długoterminowa, udostępnianie).