Godziny otwarcia
poniedziałek – piątek 9:00-15:00
Kontakt
dr Jan Dąbrowski – kustosz
tel. 71 784 19 30
Interesującym zbiorem nawiązującym do tradycji lwowskiej jest zbiór rękopisów związanych z Wydziałem Lekarskim Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie z lat 1925-1939. Pozwala on poznać dzieje tego wydziału, profesorów oraz studentów. W jego skład wchodzą Katalogi Dziekańskie, Protokoły Posiedzeń Rady Wydziału Lekarskiego, odnajdujemy także księgi egzaminacyjne. Posiadamy również inne rękopisy np. „De plica polonica” z 1771 r., którego autorem był lekarz Teodor Tomasz Weichardt.
Szczególną grupę, pośród zabytkowego księgozbioru, stanowią stare druki. Wśród nich możemy wskazać na dzieło Franciszka Kurcyusza (Curtiusa) „Opis chorob prędkiego ratunku potrzebuiących…”, z 1783 r., uważane za pierwszy polski podręcznik dotyczący reanimacji oraz dzieło Pierra Faucharda (1678-1761) – ojca stomatologii europejskiej, z 1733 r. Warto także wspomnieć o zielnikach z pięknymi kolorowymi miedziorytami. Jest również „Zielnik herbarzem z ięzyka łacinskiego zowią…”, którego autorem jest Szymon Syreński (Syreniusz) (ok. 1540-1611), znany polski przyrodnik, lekarz i botanik, wydany w 1613 r.
Ikonografia, to przede wszystkim bogaty i ciekawy zbiór ekslibrisów. Liczy on około 4.500 egzemplarzy. Wykonane zostały, począwszy od XIX do XXI wieku, w różnych technikach oraz z różnymi symbolami medycznymi, m.in. ekslibris Walthera Brucka (1872-1937), profesora stomatologii we Wrocławiu , czy prof. Tadeusza Owińskiego (1904-1995), twórcy uniwersyteckiej stomatologii w powojennym Wrocławiu. Liczną grupę tworzą pocztówki, przede wszystkim z uzdrowisk m.in. na Dolnym Śląsku, jak i na dawnych ziemiach polskich.
Dokumenty życia społecznego, to m.in. zaproszenia, ulotki i broszury reklamowe, foldery, nekrologi, plakaty, kalendarze. Interesujące są np. materiały związane z dolnośląskimi uzdrowiskami, prospekty leków, które ukazały się przed 1945 r. Innym zbiorem jest także kolekcja medali składająca się głównie z eksponatów pochodzących z drugiej połowy XX wieku. W posiadaniu są m.in. medale związane z naszą Uczelnią i Jej pracownikami.
Ze względu na wrażliwość materiałów z Działu Zbiorów Specjalnych nie ma możliwości wykonania ich standardowych kserokopii, jednak Biblioteka oferuje usługę wykonania skanów na zamówienie. W tym celu należy złożyć zamówienie poprzez formularz (dostępny do pobrania tutaj lub bezpośrednio w Czytelni Zbiorów Specjalnych), a skany zostaną przesłane na podany w formularzu zamówienia adres e-mail. Skany mogą zostać wykonane w formacie PDF o rozdzielczości 400dpi lub formacie TIFF o rozdzielczości 600dpi, co również należy zaznaczyć w zamówieniu.